apt-dater – obsługa

Gdy już zainstalowaliśmy i skonfigurowaliśmy apt-datera czas zacząć się pobawić naszą nową zabawką. Program odpalamy poleceniem apt-dater.

Przy pierwszym odpaleniu wszystkie hosty będą się znajdować w kategorii Unknown. Dzieje się tak dlatego, że klucze ssh zdalnych hostów nie zostały zaakceptowane. Aby to zrobić, musimy się połączyć z każdym z konsoli apt-datera za pomocą klawisza „c” oraz zaakceptować klucz. Po tej akcji host powinien się odświeżyć (wpada na chwilę do działu „In refresh”) i potem do docelowej kategorii. Jeżeli znowu znajdzie się w kategorii Unknown oznacza to, że albo został źle skonfigurowany, albo brakuje mu pewnych pakietów.

W normalnym przypadku będziemy mieli taki widok:

Gdy już dołączyliśmy nasze hosty do sprawdzania, mogą one znaleźć się w kilku grupach:

– Updates pending – tutaj trafiają hosty, które wymagają aktualizacji. Aktualizacji dokonujemy przez klawisz „u”. Proces aktualizacji jest zapisywany w katalogu ~/.local/share/apt-dater/history/. Po aktualizacji zamykamy konsolę klawiszem „q”.

– Up to date – hosty, które są już z najnowszymi pakietami.

– Broken packages – hosty, w których występują konflikty w pakietach. Wymagają one ręcznej poprawy. Możemy się połączyć z takim hostem z poziomu apt-datera za pomocą klawisza „c”. Ale jeżeli naprawa wymaga uprawnień roota, należy zrobić to spoza konsoli apt-datera.

– Refresh required – grupa w której hosty powinny się znaleźć tylko na chwilę. Jeżeli tak nie jest, należy ręcznie wymusić aktualizację stanu hosta za pomocą klawisza „g”.

– In refresh – hosty które są w trakcie analizy i automatycznie będą przerzucone do innej grupy po analizie.

– Session – jeżeli połączyliśmy się do któregoś hosta w poziomu apt-datera, host znajdzie się w tej grupie. Czasami po aktualizacji występuje błąd i apt-dater automatycznie zestawia połączenie konsolowe w celu analizy problemu.

– Filtered – wyfitrowane przez nas hosty. Aby użyć filtra wciskamy klawisz „f” i wpisujemy co chcemy filtrować.

– Unknown – hosty z którymi apt-dater nie może się połączyć. Żeby zdiagnozować co jest nie tak, możemy użyć klawisz „e” na hoście.

Scroll to top